Zasady Rekrutacji do Branżowej Szkoły I Stopnia

nabór do oddziału wielozawodowego odbywa się do 4 zawodów:

  • drukarz fleksograficzny – 10 miejsc
  • optyk mechanik- 5 miejsc
  • zegarmistrz- 5 miejsc

Specyfiką kształcenia w ww. zawodach jest to, że nauka przedmiotów ogólnokształcących realizowana jest na terenie szkoły przez 3 dni w tygodniu, a  przez 2 dni tygodniowo uczniowie uczą się konkretnego zawodu  pod okiem konkretnego pracodawcy. W zawodach poligraficzno-drukarskich są to duże drukarnie, natomiast zegarmistrzostwa uczy znany częstochowski mistrz zawodu – Stefan Rybicki, a optyki okularowej Artur Bramora. Obaj prowadzą swą działalność i uczą zawodu od bardzo wielu lat. Są znani w kraju i za granicą jako fachowcy. Wielokrotnie byli gośćmi międzynarodowych targów.

Kierunek
Cykl kształcenia
Forma kształcenia
Drukarz fleksograficzny

3-letni

klasa wielozawodowa, szkolna stacjonarna dzienna, nauka zawodu u pracodawcy

Zegarmistrz

3-letni

klasa wielozawodowa, szkolna stacjonarna dzienna, nauka zawodu u pracodawcy

Optyk mechanik

3-letni

klasa wielozawodowa, szkolna stacjonarna dzienna, nauka zawodu u pracodawcy

Od 18 maja 2018 r. do 18 czerwca – kandydat loguje się przez internet do systemu śląskiej rekrutacji elektronicznej (https://slaskie.edu.com.pl), wprowadza wymagane informacje, dokonuje wyboru szkół i oddziałów oraz drukuje dokumenty. Wydrukowany wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z zaświadczeniami o dodatkowych osiągnięciach (wymienianych na świadectwie ukończenia gimnazjum) oraz szkolną kartą informacyjną (do pobrania na stronie internetowej w zakładce Rekrutacja lub w kancelarii szkoły) kandydat składa do szkoły pierwszego wyboru.

Od 22 czerwca do 26 czerwca – kandydat dostarcza do szkoły pierwszego wyboru kopie/oryginały świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

6 lipca – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych oddziałów. Od 6 lipca kandydaci do technikum i branżowej szkoły I stopnia otrzymują w kancelarii skierowania na badania lekarskie wraz z informacją o zasadach i terminach nieodpłatnych badań przez uprawnionego lekarza w szkolnym gabinecie.

Od 6 lipca do 12 lipca –  potwierdzenie  przez  rodzica  kandydata  albo  kandydata  pełnoletniego  woli  uczęszczania  do szkoły, do której został zakwalifikowany, przez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego (o ile nie zostały one złożone wcześniej).

W przypadku oddziałów prowadzących kształcenie zawodowe, kandydat musi dostarczyć także zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (szczegóły w dodatkowych uwagach w punktach 6 i 7).

13 lipca 2018 roku – ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły oraz listy kandydatów nieprzyjętych.

Od 13 lipca do 14 sierpnia 2018 r. – rekrutacja uzupełniająca. Szczegóły do uzyskania w informatorach elektronicznego systemu rekrutacyjnego lub kancelarii uczniowskiej.

  • język polski,
  • matematyka,
  • język obcy wskazany przez ucznia,

najlepszy z grupy:

  • fizyka, historia,
  • geografia,
  • biologia,
  • chemia,
  • informatyka,
  • wos,

Język polski

celujący – 18 punktów

bardzo dobry 17 

punktów dobry 14 

punktów dostateczny – 8 punktów

dopuszczający – 2 punkty

Matematyka

Język obcy nowożytny

Wybrane zajęcia edukacyjne

Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem

7 punktów

Stałe zaangażowanie w pracę społeczną, zwłaszcza w charakterze wolontariusza (wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum)

3 punkty

 

 

Uzyskanie tytułu finalisty lub laureata zawodów i konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty

finalista konkursu przedmiotowego ponadwojewódzkiego – 10 punktów

finalista min. dwóch konkursów przedmiotowych wojewódzkich 10 punktów

finalista konkursu przedmiotowego wojewódzkiego 7 punktów

laureat konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego ponadwojewódzkiego 7 punktów

laureat min. dwóch konkursów tematycznych lub interdyscyplinarnych wojewódzkich – 7 punktów

laureat konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego wojewódzkiego 5 punktów

finalista konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego ponadwojewódzkiego 5 punktów

finalista min. dwóch konkursów tematycznych lub interdyscyplinarnych wojewódzkich 5 punktów

finalista konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego wojewódzkiego 3 punkty

Łącznie max. do 18 punktów

Uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż w/w,

artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły

na szczeblu międzynarodowym – 4 punkty

na szczeblu krajowym 3 punkty

na szczeblu wojewódzkim – 2 punkty

na szczeblu powiatowym 1 punkt

W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego w całości lub jego części, przelicza się na punkty oceny

z zajęć, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, stosownie

do zakresu egzaminu, którego dotyczy zwolnienie – według następujących zasad:

– język polski – jw. (wg skali 20,18,13,8,2 pkt.)

– matematyka – jak dla j. polskiego

– historia i wos – ze średniego wyniku punktacji obu

– przedmioty przyrodnicze (biol,chem,fiz,geo) – ze średniego wyniku punktacji czterech przedmiotów

– język obcy nowożytny (pod./roz.) – jak dla j. polskiego

Egzamin gimnazjalny

za każdy z bloków: język polski / historia i wos / matematyka / przedmioty przyrodnicze / j. obcy – PP

zgodnie z wynikami po 0,2 za każdy uzyskany procent

 Maksymalna ilość punktów możliwych do uzyskania

 200 punktów

  • W pierwszej kolejności są przyjmowani laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
  • Przy przyjmowaniu do szkół, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, pierwszeństwo mają:
    • kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej;
    • kandydaci z rodzin wielodzietnych bądź pozostający w trudnej sytuacji rodzinnej lub
  • Kandydaci mogą dołączać do swojej dokumentacji orzeczenia lub opinie publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej bądź publicznej poradni specjalistycznej dotyczące specyficznych zaleceń w zakresie kształcenia i
  • O przyjęciu kandydata powracającego z zagranicy decyduje dyrektor szkoły w oparciu o stosowne
  • Uczniowie są przyjmowani do wybranego oddziału w kolejności zgodnej z sumą punktów do wyczerpania planowanego limitu miejsc.
  1. W szkołach ponadgimnazjalnych Miasta Częstochowy i powiatów ościennych obowiązuje śląski system rekrutacji elektronicznej dostępny pod adresem https://slaskie.edu.com.pl
  2. Kandydat po pierwszym logowaniu otrzymuje własne konto, w którym dokonuje wyboru szkół i kierunków, wprowadza wymagane informacje i drukuje dokumenty, w tym wniosek o przyjęcie.
  3. Kandydat do szkół ponadgimnazjalnych może ubiegać się w systemie rekrutacji elektronicznej o miejsce w najwyżej trzech szkołach województwa śląskiego. W każdej ze wskazanych w systemie rekrutacji elektronicznej trzech szkół, można wybierać po kilka oddziałów z różnymi kierunkami kształcenia (np. profile w liceum, zawody w technikum bądź szkole branżowej) – ustalając listę oddziałów z zachowaniem hierarchii ważności.
  4. Dokumenty należy złożyć w szkolnej kancelarii, w foliowej koszulce zawierającej wydrukowaną i opisaną kartę informacyjną formatu A4 – do pobrania: na stronie internetowej szkoły zakładce Rekrutacja lub w kancelarii szkoły.
  5. Uczeń, dostarczając w odpowiednim terminie do szkoły, do której został zakwalifikowany oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, potwierdza jednoznacznie wolę uczęszczania do niej od dnia 3 września 2018 Nieprzekazanie przez ucznia tych dokumentów jest jednoznaczne ze skreśleniem go z listy przyjętych. Ponadto, kandydaci zobowiązani są do dostarczenia (jeśli warunki rekrutacji tego wymagają) odpowiednich wymienionych wyżej dokumentów (opinii, orzeczeń lub zaświadczeń) oraz dwóch zdjęć legitymacyjnych i kart zdrowia.
  6. W przypadku oddziałów prowadzących kształcenie zawodowe, kandydat musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2014 w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych…
    1. Kandydaci, po zakwalifikowaniu do poszczególnych oddziałów prowadzących kształcenie zawodowe, otrzymują ze szkoły skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy – zgodnie z kierunkiem, na jaki zostali zakwalifikowani.
    2. Kandydaci, którzy potwierdzą wolę podjęcia nauki, a nie wykonają badań w wyznaczonym terminie, są zobowiązani do wykonania tych badań we własnym zakresie. Badania należy dostarczyć do kancelarii uczniowskiej najpóźniej do dnia 14 sierpnia 2018 r.
    3. W przypadku, gdy kandydat nie przejdzie badań pozytywnie i nie uzyska zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia praktycznego w określonym zawodzie, nie może podjąć nauki w tym zawodzie. Dopuszcza się możliwość wyboru innego kierunku aprobowanego przez lekarza przeprowadzającego badania. 
  1. W Zespole Szkół im. gen. W. Andersa dodatkowych informacji na temat rekrutacji udziela sekretariat szkoły    w godzinach 730 – 1530. Można także skorzystać ze szkolnych pracowni komputerowych i pomocy
  2. Wszystkie materiały informacyjne oraz załączniki można pobrać ze strony internetowej szkoły pod adresem: zsanders.eu w zakładce rekrutacja.
  1. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe z dnia 14. 03. 2017 r.: art. 149, art. 155, art. 165 ustawy (Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zmianami);

  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.); Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2017 r. poz. 2198, ze zm.);

  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie postępowania rekrutacyjnego oraz uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018- 2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum (Dz.U. z 2017 r. poz. 586);

  4. Decyzja Śląskiego Kuratora Oświaty Nr OA – OR. 110.1.5.2019 z dnia 28 stycznia 2019 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego