Technik programista

Czym zajmuje się technik programista?

Programista tłumaczy rzeczywistość na języki programowania i rozwiązuje realne problemy przy pomocy algorytmów i kodu. Programowanie jest i długo pozostanie bardzo dochodowym zajęciem, bo każda firma chce być innowacyjna, a innowacyjność nie istnieje bez programowania. Aplikacje zwiększają wydajność i automatyzują procesy, zastępując pracę człowieka. Co bardzo ważne, jednym z najbardziej kluczowych elementów naszej rzeczywistości jest sztuczna inteligencja, której programowanie obecnie jest bardzo poszukiwaną umiejętnością i jeszcze długo taką pozostanie.

Czego się nauczysz?

  • Nauczysz się projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych, desktopowych i mobilnych
  • Nabędziesz umiejętności z zakresu projektowania, tworzenia i administracji stronami www oraz systemami zarządzania treścią

Gdzie możesz znaleźć pracę

  • Firmy tworzące oprogramowania komputerowe
  • Punkty serwisowe, sklepy internetowe
  • Własna działalność gospodarcza

Opis zawodu

Technik programista zajmuje się projektowaniem, programowaniem i testowaniem programów komputerowych w tym aplikacji webowych. Potrafi administrować bazami danych, projektować elementy graficzne wykorzystywane w witrynach i aplikacjach komputerowych. To jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej zarabiających na rynku pracy zawodów. Niemal codziennie na świecie powstają nowe języki programowania albo udoskonalane są już istniejące, dlatego kluczowe z punku widzenia wykonywania tego zawodu jest stałą gotowość do aktualizowania wiedzy i podnoszenia swoich kwalifikacji. Do pracy w tym zawodzie niezbędne będą zdolności analityczne, samodzielność oraz umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Kluczowe będą również zdolność do nauk ścisłych, dokładność oraz dobra koncentracja uwagi. Aby uzyskać tytuł technika wymagane jest wykształcenie średnie.